دوشنبه ٩٦/٠٥/٢٣ نخستين مجمع عمومی این شبکه با دستور کار انتخاب شورای مرکزی(اولین دوره انتخابات شورای مرکزی شبكه)،در محل سالن همايش هاي مجتمع نيكوكاري رعد برگزار گردید.
در اين مراسم ابتدا، علی اصغر خامنوی، رئیس هیئت مدیره شبکه، به سوابق تشکیل این شبکه اشاره و خاطر نشان نمود که تشکیل این شبکه حاصل چهار سال برگزاري جلسات و تلاشهای مستمر جمعی از سازمانهای مردم نهاد بود که نهایتا نتیجه تلاشها در اردیبهشت ٩٥ منجر به  ثبت رسمی این شبکه در وزارت کشور گردید. ایشان همچنین اشاره داشت که شبکه از مدت تاسیس شروع به عضو پذيري نموده است و هم اکنون داراي ١٠٤ عضو رسمی و ١٨عضو غير رسمی است. ایشان در ادامه از جمله سیاستهای پیشنهادی برای تداوم شبکه را پرهیز از آلوده شدن به گرایش های سیاسی، قانونمداری، افزایش مشارکت اعضا و نقش آفرینی شبکه در ایجاد تعامل با حاکمیت و ایجاد ساز و کارهای مناسب برای تقویت سازمانهای مردم نهاد و رفع موانع فعالیت آنها نام بردند.
در ادامه، فیروزه صابر، مدیر عامل شبکه ملی موسسات خیریه و نیکوکاری، ضمن خیر مقدم به سازمانهای مردم نهاد حاضر، میزبان جلسه را کلیه سازمانهای مردم نهاد حاضر دانسته و در ادامه به مرامنامه و اصولی که شبکه بر پایه آنها شکل گرفت،اشاره کردند.از جمله اصول مورد اشارهایشان، استقلال شبکه، شفافیت، ساختار دموکراتیک، عدم ارائه خدمات موازی با اعضاو ایجاد ارزش افزوده اجتماعی بود.
ایشان اهداف شبکه را در سه بخش ” تثبیت موقعیت سازمانهایی مردم نهاد، توان افزایی آنها و بسترسازی برای تعامل بیشتر سازمانهای مردم نهاد با هم ” ذکر کرده و برنامه هایی را که تاکنون شبکه در هریک از این زمینه ها داشتند برشمردند.در ادامه، در اولین دوره انتخابات شورای مرکزی شبكه،جلسه رای گیری با ریاست و  راهبری داوطلبان حاضر در جلسه و نماينده سازمان هاي مردم نهاد آقاي دكتر چراغچي  در فضایی شفاف برگزار گردید و از میان ٦١ متقاضي رسمي جهت عضويت در شوراي مركزي در جلسه كه بصورت كتبي اعلام آمادگي نموده بودند ٤٠  نفر به نمایندگی از چهل سازمان مردم نهاد حائز اکثریت آرا گردیده و به شورای مرکزی شبکه راه پیدا کردند. همچنین ١٠ نفر نیز به عنوان اعضای علی البدل شورا انتخاب گردیدند.
مطابق با اساسنامه شبکه، هیئت موسس موظف بوده به محض رسیدن اعضا به تعداد صدنفر، اولین مجمع عمومی را از میان سازمانهای عضو رسمي تشکیل و بستر انتخاب شورای مرکزی شبکه را فراهم نماید.