برندهای ایرانی و مسئولیت اجتماعی سازمانی CSR

 

ASB

 

اغلب برندهای ایرانی متأسفانه در فعالیت‌های خود به‌شدت تک‌بعدی هستند، تمرکز آن‌ها تنها معطوف به فعالیت‌های اقتصادی است. عموم این شرکت‌ها همچون آمیبی می‌مانند که در رده رشدهای تک‌سلولی قرار می‌گیرند. اما در مقابل شرکت‌ها و برندهای مطرح دنیا علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی‌شان نگاه ویژه‌ای نسبت به جامعه خوددارند، جامعه شرکت‌های آن‌ها را در خصوص مضامین انسانی مسئول احساس می‌کند و به این خاطر است که به آن‌ها اعتماد می‌کند.

مردم این شرکت‌ها را همانند یک انسان متعهد و دوست در کنار خود می‌بینند و با آن در تعامل هستند. برای اینکه بحث روشن‌تر بشود بد نیست تعریفی از مسئولیت اجتماعی برند یا همان Corporate Social Responsibility CSR بدهیم.

در تعریف مسئولیت اجتماعی سازمانی برندها آمده است: مجموعه وظایف و تعهداتی که سازمان باید در جهت حفظ و مراقبت و همچنین کمک به جامعه‌ای انجام دهد که در آن فعالیت می‌کند. خب برای نیل به چنین مقصودی باید در شرکت تحولاتی رخ بدهد تا بتواند مسئولیت اجتماعی خود را به نحو احسن انجام بدهد.

حساس شدن!

قطعاً هیچ فرد و شرکتی نمی‌تواند نسبت به همه مسائل اطراف خود مسئول باشد، دقیقاً شرکت باید برای خود در بعضی از زمینه‌ها احساس تکلیف به وجود بیاورد تا در وقت‌های مقتضی بتواند واکنش خوبی بدهد.

این حساس بودن باید با یک رویکرد حساب‌شده باشد، برای مثال  می‌توانید به اولین اتفاق‌ها  با موضوع مرتبط با کسب‌وکار خود واکنش نشان بدهید برای روشن‌تر شدن بحث  فرض کنید  شرکتی هستید که عمده مصرف‌کنندگان شما را زنان تشکیل می‌دهند در این حالت  نسبت به موفقیت‌های زنان ایرانی خوب است که واکنشی داشته باشید، اگر کیمیا علیزاده اولین مدال بانوان ایرانی را در تاریخ المپیک به دست می‌آورد و همه روزنامه‌های فردای این مدال‌آوری عکس و نام او را روی جلد خودشان قرار می‌دهند و به‌اصطلاح تیتر و عکس یک روزنامه‌ها می‌شود.

چه اشکال دارد شرکت شما برای ایجاد شور اجتماعی و در نظر گرفتن احساسات زنان مشتری خود هدیه‌ای به آن‌ها بدهد. هیچ‌کس با هر نوع نگرش و فکری از هدیه گرفتن ناراحت نمی‌شود. با حساس شدن شما از انفعال خارج شوید و همراه بقیه به شادی بپردازید.  البته در مسئله حساس شدن بهتر است  همراه با موج عموم حرکت کنید و بی‌گدار به آب نزنید اما در بعضی جاها واکنش شما نیز می‌تواند موج به وجود بیاورد.

نکته مهم آموزشی : در فعالیت‌هایی که برای مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهید نباید تنها به هدیه دادن اکتفا کنید، تهیه یک تیزر خوب، انتشار پیام همدردی و همدلی با مسئله اتفاق افتاده بهتر از هدیه دادن می‌باشد چراکه در اینجا اولویت اجتماعی مقدم بر اولویت اقتصادی می‌شود. هدیه دادن برای وقتی است که نمی‌خواهید ذوق و سلیقه به خرج بدهید و آخرین راه‌حل برای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی است.

پایدار فعالیت کنید

یک ضرب‌المثل قدیمی چینی می‌گوید: کارهای خوب انجام بده و اجازه نده که دیگران در جریان آن قرار گیرند، این ضرب‌المثل در کشور ما با  کلمه ریا گره‌خورده است. مردم ما از ریا به‌شدت نفرت دارند و با توجه به هوش بالا و بدبینی رایج بین مردم عموماً رفتارهای خوب مقطعی را یک عمل ریاکارانه تصور می‌کنند برای رهایی از این مسئله سعی کنید درصورتی‌که می‌خواهید به وظایف اجتماعی خود عمل کنید شدیداً ثابت‌قدم باشید و پا پس نکشید. برای مثال اگر می‌خواهید در زمینه حمل‌ونقل عمومی کارکنید به‌جای آنکه تیزرهایی در خصوص حمایت از حمل‌ونقل عمومی بسازید و یا کارهایی ازاین‌دست بکنید چرا یک اتوبوس نمی‌خرید و آن را به نام شرکت خود در اختیار مردم قرار نمی‌دهید و یا چرا چند ایستگاه اتوبوس را با طراحی خاص و همراه بانام شرکتتان مجهز و نوآوری نمی‌کنید. این کار را باشگاه‌های بزرگ ورزشی با توجه به چرخش‌های مالی عظیمی که دارند در قالب کمک به یونیسف رنگ واقعیت داده‌اند.

نکته آموزشی مهم: درروند فعالیت‌هایی که برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود در نظر دارید ببینید کجا و به چه صورتی می‌توانید فعالیت پایدار داشته باشید یک فعالیت پایدار محدود خیلی بهتر از یک فعالیت احساسی و مقطعی است.

مسئولیت‌های اجتماعی زیادی با رعایت دو نکته بالا بسیار وجود دارند که می‌توان آن‌ها را متناسب با کسب‌وکار مشخصی سامان و برنامه‌ریزی کرد.

ASBI

گزینه‌هایی که برای مسئولیت‌های اجتماعی برندهای ایرانی وجود دارند را می‌توان  به‌طور خلاصه این‌گونه برشمرد:

حمل‌ونقل عمومی و ترغیب به استفاده از آن، می‌توانید به‌طور نمادین شما و کارکنانتان به سه‌شنبه‌های بدون خودرو بپیوندید و به همه کارکنان این اجازه را بدهید که نیم ساعت در سه‌شنبه حتی دیر کنند.

کمک به نیازمندان، کمک به محرومین اگر به‌صورت یک رفتار خالصانه شکل بگیرد قطعاً در درازمدت خود را نشان می‌دهد، در این راه به فکر مردم باشید تا جیب خود مردم افراد مهربان را به یکدیگر معرفی می‌کنند.

سرطان و بیماری: در ایران ارگان بسیار عالی و بی‌نظیری چون محک در حال فعالیت است، با کمک چنین ارگان و همیاری با آن می‌توانید خود را دلسوز نشان بدهید.  محک با توجه به اهدافی که دارد قطعاً مراقب رفتارهای شما هست و در ارتباط با چنین مرکزی سعی نکنید بدنامی برای خود بخرید.

کودکان: کودکان حافظه بالایی دارند می‌توانید با همیاری و کمک به آنان خود را در حافظه آنان جای بدهید. از بچه‌های بم بپرسید که یک نام برند بخاری به شما بگویند، قریب به‌اتفاق یک نام بر زبان‌دارند!

با توجه به دو اصل بالا و همچنین گزینه‌های مطرح‌شده برندهای ایرانی می‌توانند وارد انجام مسئولیت‌های اجتماعی بشوند، از هزینه‌های جاری نترسید ، با این کار کسب‌وکار پایدارتری را به گواه آمارها تجربه خواهید کرد.

نویسنده : احمد جمالی