در راس قرار گرفتن رئیس جمهور در ستاد بحران کرونا، اولویت بخشی استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان»؛ مطالبه تشکل‌ها از رئیس جمهور

جمعی از شبکه‌های ملی و تخصصی سازمان‌های غیردولتی در بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواهان در راس قرار گرفتن رئیس جمهور در ستاد بحران کرونا و اولویت بخشی استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان» برای مهار ویروس کرونا شدند. تشکل‌های عضو شبکه‌های امضاکننده بیانیه همچنین خواستار اطلاع‌رسانی شفاف و به هنگام، قرنطینه استان‌های بحرانی، ممنوعیت کار کودکان کار، اطلاع‌رسانی درباره کمک‌های خارجی و کالاهای احتکار شده، به کارگیری پیشگیری علمی، موظف نمودن رسانه ملی به ایجاد اعتماد اجتماعی، و استفاده از ظرفیت سازمان بهداشت جهانی شدند. 

 

متن کامل این نامه به این شرح است:

 

به نام خدا

جناب آقای حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

پیرو بیانیه­ قبلی شبکه­‌های ملی و تخصصی سازمان­‌های غیردولتی در مورد مهار ویروس کرونا، ضمن تشکر از اجرای برخی از پیشنهادهای ارائه شده از جمله تشکیل ستاد ملی بحران، تعطیلی مدارس، دانشگاه‌­ها واجتماعات و برقراری آموزش از راه دور، به موجب تجمیع مشاهدات، اطلاعات و تجارب سازما‌‌‌ن­های غیردولتی که در این بحران بیش از پیش نقش ارزنده­ای ایفا می‌کنند، انتظار است تا اقدامات زیر با سرعت و دقت بیشتری انجام شود:

 1. اطلاع‌­رسانی شفاف و به هنگام از جانب ستاد ملی مبارزه با کرونا، رسانه ملی و همه­‌ی مسئولین و دستگاه­‌های دولتی به صورت صدای واحد از ضرورت­های شرایط بحران است. تفاوت در برخوردها و اطلاعات ارائه شده از طرف مسئولین مختلف، موجب تشدید بی‌­اعتمادی، بلا تکلیفی مردم و بی­‌اعتنایی به اخبار می‌شود و نهایتا هزینه­‌های مردم را نیز سنگین­‌تر خواهد کرد.
 2. به منظور کاهش سفر و تردد در خیابان­‌های شهرها به ویژه با نزدیکی به ایام عید که منجر به شیوع بیشتر ویروس خواهد شد، ضمن صدور دستورالعمل­‌های شفاف و روشن و اطلاع‌­رسانی کافی به مردم، نیروی انتظامی مسئولیت اجرای این دستورالعمل ها را در سطح شهر و بین شهری عهده‌­دار شود و قرنطینه‌ی استان‌های بحرانی در دستورکار فوری قرار گیرد. در غیر این صورت با مداخله‌­های سلیقه­ای مردم و مسئولین محلی علاوه بر گسترش ویروس، بحران­های اجتماعی نیز پدید خواهد آمد.
 3. ممنوعیت کار کودکان­‌کار و خیابان و دست‌فروشان و جلوگیری از فشار مضاعف بر این اقشار آسیب­پذیر و نیز زنان سرپرست خانوار از طریق کمک­های یاران‌ه­ای نقدی و بن از طرف دولت طی سه ماه آینده، توجه ویژه به پیش­گیری در مناطق حاشیه نشین، پادگان‌ها و سایر مراکز نگهداری، تسریع در آزادی و مرخصی زندانیان. همچنین معافیت پرداخت جریمه بیمه و مالیات شرکت­‌های خصوصی و موسسات غیردولتی در سه ماه آینده از سوی سازمان بیمه­ تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی کشور.
 4. اطلاع­‌رسانی ستاد ملی کرونا در مورد میزان کمک­‌های اهدایی خارجی، اقلام و حجم کالاهای مکشوفه احتکار شده توسط مقامات انتظامی و میزان و محل مصارف آن­ها به صورت شفاف و نیز اطلاع­رسانی دقیق درمورد نیازهای جامعه به مردم.
 5. حذف کامل فیلترینگ و افزایش پهنای باند از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور انجام فعالیت کسب­‌و­کارهای اینترنتی و جاری شدن دورکاری و فعالیت‌­های در منزل و جلسات اینترنتی و نیز شرایط امن ارتباطی برای مردم.
 6. پیشگیری علمی و عملی بروز حوادث غیرمترقبه احتمالی مانند سیل در مناطق مختلف، به طوری­که بحران در بحران ایجاد نشود. ازجمله لایروبی رودخانه­‌ها و ایمنی سدها که در زمره وظایف دولت است، در اولویت اقدامات قرار گیرد.
 7. استفاده از ظرفیت سازمان بهداشت جهانی و کمک های بین المللی از جهات مختلف بهداشت و درمان، تجهیزات ولوازم و منابع مالی.
 8. موظف نمودن رسانه ملی به اطلاع­‌رسانی شفاف و دقیق و تولید برنامه­‌های با محتوا و مستند در مسیر ایجاد اعتماد اجتماعی که تاکنون چنین نبوده و به همین دلیل میدان برای رسانه­‌های فرا ملی فراهم شده و آنان نیز زمینه­‌های کاهش امید اجتماعی را به وجود آورده­‌اند. آسیب‌های اجتماعی و روانی ناشی از خانه‌نشینی در زمانی فشرده و پیوسته، با نبود برنامه‌های جذب کننده صدا و سیما، تشدید خواهد شد. از این نظر به رسانه ملی ماموریت داده شود تا در این مورد با استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های علمی و اجرایی در حوزه‌های تخصصی مختلف به ویژه هنری، نقش اصلی خود را ایفا نماید.
 9. باتوجه به اعتماد عمومی مردم به سازمان­های غیردولتی فعال و شناخته شده، ایجاد تسهیلات لازم برای این سازمان­ها ازجمله فعال شدن حساب­های بانکی آن­ها، به منظور امکان دریافت کمک­های مردمی داخل و خارج کشور و فراهم کردن شرایط دریافت کالاهای مورد نیاز بحران کرونا از خارج از کشور، کمک می­‌کند تا بهتر از این بحران خارج شویم.
 10. در پایان بر این باوریم که استراتژی «تقدم پیشگیری بر درمان» باید در اولویت قرار گیرد و ضروری است تا برای هماهنگی‌های اجرایی ستاد بحران، بالاترین مقام اجرایی کشور در رأس آن قرار گیرد. بدیهی است که اتاق فکر مدیریت و فرماندهی بحران، سیاست­گذاری و تعیین دستورالعمل­‌ها و نوع مداخلات باید همچنان تحت سیطره وزارت بهداشت باشد. اجرای این موارد نیاز به ورود بالاترین مقام اجرایی کشور، ریاست جمهور دارد که از شما می­‌خواهیم این مهم را منتقل فرمائید. پرواضح است مشاوره‌های علمی با صاحب نظران دانشگاهی و به ویژه پزشکان فعال در عرصه بحران، ضروری‌ترین بخش مدیریت بحران است.

سازمان­های غیردولتی عضو شبکه­‌های زیر همراه با ادامه همکاری­‌های خود برای مقابله با این بیماری، همچون گذشته نتایج اقدامات خودرا به صورت شفاف در سطح جامعه گزارش و منتشر خواهند کرد.

 • شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه
 • شورای هماهنگی همایش­‌های سازمان­های غیردولتی
 • شبکه تشکل­‌های محیط زیست و منابع طبیعی کشور
 • شبکه یاری کودکان کار و خیابان
 • شبکه تشکل­‌های نابینایان و کم بینایان (چاووش)
 • شورای هماهنگی تشکل­‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 • شبکه ملی سازمان‌های مردم نهاد حوزه اعتیاد
 • شبکه ملی سازمان­‌های مردم نهاد حوزه ایدز
 • شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران
 • انجمن روانپزشکی ایران
 • حامیان جامعه مدنی (حجم)
 • گروه کاری سازمان‌های غیردولتی حامی گردشگری و توسعه پایدار
 • شبکه ملی بیماری‌های غیرواگیر
 • شبکه سمن‌های میراثی استان تهران
 • شبکه ملی سازمان‌های مردم‌نهاد ناشنوایان ایران
 • شبکه ملی توانبخشی
 • شبکه ملی اتیسم

20/12/1398